В РП вышла новая книга
Fortyfikacje Linii Mołotowa Odcinek Radymno – Sieniawa – Oleszyce W latach 1939-41 obszary Zasania oraz Roztocza zostały zajęte, a następnie przyłączone do USRR. Rzeka San stała się wówczas jedną z najpilniej strzeżonych granic pomiędzy dwoma państwami okupującymi tereny II Rzeczpospolitej. W tym też okresie wybudowano szereg zapór inżynieryjnych, betonowych schronów bojowych, które swój sprawdzian przeszły w 1941 roku, kiedy to Niemcy znienacka zaatakowali Związek Radziecki.
Umocnienia opisane w książce stanowią wycinek fortyfikacji nazwanych umownie Linią Mołotowa. Omawiane obiekty znajdują się w granicach dwóch Rejonów Umocnionych tj. Przemyskiego Rejonu Umocnionego oraz Rawo-Ruskiego Rejonu Umocnionego.
Bazę dla napisania niniejszej publikacji stanowił artykuł pt. Radzieckie fortyfikacje nadsańskie na odcinku Radymno - Sieniawa, który autorzy napisali na potrzeby XXV Seminarium Krajoznawczego Wojska Polskiego, które odbyło się w dniach 6-9 kwietnia 2011 roku w Przemyślu. Materiały z seminarium ukazały się w formie książki pt. Fortyfikacje Twierdzy Przemyśl. Po napisaniu wymienionego wyżej artykułu, w dalszym ciągu prowadzone były badania terenowe, rozmowy z mieszkańcami Zasania i lokalnymi pasjonatami historii, co doprowadziło do poszerzenia wiedzy w tym temacie. Intencją do napisania niniejszej publikacji było uporządkowanie obecnego stanu badań oraz podanie tematu w popularno – naukowej formie. Dzięki determinacji oraz poczynionym staraniom udało się zinwentaryzować niedostępny schron dla ckm w Leżachowie. Na terenie jednego z gospodarstw odnaleziono zbiornik, który służył do prac przy wznoszeniu obiektów w okolicach Sieniawy. Przeprowadzono rozmowę z jednym z ostatnich świadków wydarzeń urodzonym w 1916 r. Panem Kazimierzem Czyżem z Sieniawy, który przekazał wiele cennych informacji nie publikowanych dotąd w literaturze.
W książce oprócz informacji i opisu fortyfikacji znajdziecie Państwo tło społeczno – polityczne niezbędne do zrozumienia wszystkich aspektów okupacji sowieckiej ziem polskich.
Format:
B5Ilość stron:
72Okładka:
Miękka lakierowanaMapy, schematy, ryciny, zdjęciaRok wydania:
2012 Первоисточник